środa, 18 grudnia 2019

How to make perfect PIEROGI

Nasi uczniowie podczas  odbywających się dzisiaj w hotelu Bethoveen w Gdańsku  warsztatów uczyli się  jak przygotować tradycyjne, świąteczne pierogi.
W dobrych humorach, "pod okiem" pani Ani, przygotowywali własnoręcznie ciasto, a następnie lepili z niego pierogi z wegetariańskim farszem.





Niektórzy uczniowie podczas tej kulinarnej przygody pokazali swój ukryty talent.
Była świetna  zabawa a naszymi doświadczeniami podzielimy się również z kolegami ze szkół partnerskich projektu, którzy będą u nas gościć już w kwietniu.










Take 1... Collabor-ACTION!


Wraz z rówieśnikami z Hiszpanii, Łotwy i Włoch rozpoczynamy nowy projekt - tym razem związany z  filmem.
Pierwsze kroki rozpoczęliśmy od filmowej ankiety w kl. VII :)





Uczniowie ze wszystkich szkół projektowych wzięli również udział w  ankiecie elektronicznej,  w której odpowiedzieli na pytanie,  jaki film chcieliby  nakręcić wspólnie.






Zwyciężył film przygodowy!!!!



sobota, 14 grudnia 2019

Europe - our home

Kolejna aplikacja do tworzenia komiksów Pixton została wykorzystana w projekcie Erasmus+ Europe-our home.
Więcej o aplikacji można znaleźć TUTAJ




Smart kids of digital world

Nasi uczniowie i nauczyciele  pracują z wieloma aplikacjami podczas zajęć.
Tym razem wykorzystali aplikację Storybird do tworzenia komiksów o tematyce związanej z projektem Erasmus+ .
Jest to prosty i intuicyjny program do tworzenia ilustrowanych historii w postaci  książek.
W zasobach programu znajduje się wiele ilustracji przygotowanych przez grafików i plastyków.









czwartek, 12 grudnia 2019

Merry Christmas

Nasi uczniowie z klas V i VII w tym tygodniu przygotowują własnoręcznie kartki z życzeniami świątecznymi dla rówieśników z innych szkół europejskich, współpracujących z nami w ramach projektów Erasmus+ i eTwinning.
Z kartek moża rówinież dowiedzieć się także, jak autorzy będą spędzać ten wyjątkowy czas.
Taka kartka na pewno sprawi innym wiele radości:)











wtorek, 10 grudnia 2019

Nasze wrażenia po wizicie w Kravare

Uczniowie, którzy reprezentowali naszą szkołę na  międzynarodowej wymianie uczniów w ramach projektu Erasmus+ "Europe-our home" opowiedzieli w tym tygodniu swoim koleżankom i kolegom o przygotowaniach do spotkania, jego przebiegu, o swoich wrażeniach i o tym, co ich najbardziej zaskoczyło. Był też czas na wymianę ciekawostek oraz żartów językowych. Rówieśnicy z ciekawością oglądali prezentację ze zdjęciami, zadawali też wiele pytań.
Mieli też okazję spróbować przywiezionych dla nich  czeskich słodyczy.
Na zdjęciu: Emilia (uczestniczka wyjazdu) i klasa VIIa podczas prezentacji


sobota, 7 grudnia 2019

Europe-our home - pierwsze spotkanie za nami

Właśnie zakończyła się pierwsza wymiana młodzieży w ramach projektu Erasmus+  "Europe-our home".
Nasi uczniowie z klas VII - Emilka, Hania, Krzysztof i Mikołaj wraz z rówieśnikami z Czech, Litwy, Hiszpanii i Włoch podczas wspólnych zajęć poznawali  historię, kulturę oraz tradycje Republiki Czeskiej.
Podczas naszego pobytu  zostaliśmy również zaproszeni przez władze miasta Kravare do Ratusza Miejskiego , w którym włodarze powitali nas i opowiedzieli o regionie.

Organizatorem spotkania była szkoła w Kravare, a nasi uczniowie gościli  w domach swoich czeskich kolegów.

Bardzo dziękujemy wszystkim za wspaniałą przygodę.

Kolejne spotkanie już w kwietniu w Gdańsku.
























czwartek, 5 grudnia 2019

Smart kids of digital world

W dniach 1-7.12.2019 w Konyi (Turcja)  odbyło się pierwsze spotkanie w ramach projektu Erasmus+ Współpraca Szkół "Mądre dziecko w cyfrowym świecie".
W spotkaniu brały udział szkoły z Malty, Hiszpanii i Turcji. Niestety nasza kadra nie mogła wziąć udziału, ale mimo to wraz z uczniami  przygotowaliśmy dla naszych partnerów filmy, prezentacje, gry i quizy o naszej szkole, regionie, kraju oraz historii i kulturze, które były wykorzystane podczas szkolenia.
Uczniowie klas czwartych przygotowali także tradycyjne, przesłane pocztą  kartki z życzeniami noworocznymi, którymi wymienili się ze swoimi rówieśnikami z krajów partnerskich.
Dodatkowo na platformie eTwinning opublikowane zostały komiksy uczniowskie prezentujące zasady tradycyjnych gier i zabaw podwórkowych.  Koleżanki i koledzy z całej Europy mogli zobaczyć jak spędzamy wolny czas.
Wszystkie przygotowane przez nas materiały zostały wykorzystane w trakcie szkolenia nauczycieli i spotkań  z uczniami.
Następne spotkanie odbędzie się już w marcu w naszej szkole.






wtorek, 26 listopada 2019

Erasmus+ wysyłamy życzenia kolegom!

W poniedziałek uczniowie klas czwartych w ramach współpracy w projekcie "Smart kids of digital world" przygotowali tradycyjne kartki z życzeniami noworocznymi dla rówieśników ze szkół w Turcji, Hiszpanii i Malty. Zostały one wysłane pocztą i już za tydzień będą mogli cieszyć się nimi nasi  koledzy i koleżanki ze szkół partnerskich. 





piątek, 22 listopada 2019

Spotkanie projektowe kadry ZSP2

W piatek 22 listopada odbyło się spotkanie dyrekcji i  nauczycieli ZSP 2 dotyczące realizowanych przez szkołę projektów Erasmus+.  Na spotkaniu nauczyciele mieli okazję wymienić się doświadczeniami z  różnych projektów,  opowiedzieć o wypracowanych rozwiązaniach i ich rezultatach na zasadzie wymiany dobrych praktyk.
Dokonano również podsumowania i ewaluacji już podjętych działań, a także zaplanowano dalsze aktywności projektowe uczniów i nauczycieli.


.


niedziela, 17 listopada 2019

„Smart4Future- mądry start szansą na dobrą przyszłość” - szkolenia 2 zespołów już za nami


W październiku i listopadzie nauczyciele naszej szkoły uczestniczyli w pierwszych szkoleniach odbywających się w ramach projektu Erasmus+KA1

Pierwszy zespół nauczycieli wziął udział w szkoleniu „Teaching in the 21st Century School” w Portugalii, na którym poznał wykorzystanie aplikacji i platform edukacyjnych niezbędnych do pracy przy projektach oraz użytecznych dla wdrażania projektów międzynarodowych w scenariusze zajęć. Nauczyciele zapoznali się także z możliwościami platformy European schoolnet , Scientix, eTwinning oraz ich wykorzystaniem w nauczaniu i uczeniu się przedmiotów STEAM, w tym również poprzez projekty międzynarodowe, sieciowanie szkół. Wraz z kolegami i koleżankami ze szkół europejskich nasi nauczyciele opracowywali wspólnie etapy tworzenia i zarządzania projektem międzynarodowym i jego jakością dla uczniów o różnych potrzebach edukacyjnych, szanse i zagrożenia, wymienili się pomysłami w zakresie innowacji z wykorzystaniem robotów.






Drugi zespół uczestniczył w szkoleniu „Smart Teachers Play More” w Islandii. W grupie 40 nauczycieli z 11 krajów nasi pedagodzy zapoznali się z innowacyjną, polisensoryczną metodą PTLM i SmartEnglish, które dają narzędzia do nauczania przedmiotów poprzez zabawę, ruch i zmysły uwzględniając różne style uczenia się, wiek i zakres tematyczny, ale również pokazuje sposoby nauki "w ruchu", pozwalającą na większą atrakcyjności, efektywność nauki oraz wzrost motywacji, energii i dobrego samopoczucia związanego z ruchem.










Szczególnie ciekawym aspektem szkolenia było wdrażanie popularnego w szkołach skandynawskich treningu uważności dla uczniów oraz zastosowanie wyłącznie pomocy dydaktycznych pochodzących z materiałów recyklingowych.

Podczas szkolenia dodatkowo nauczyciele uczestniczyli w obserwacji pracy islandzkiej szkoły w Helgafell która wdrożyła już te metody u siebie.








Dzięki szkoleniu uzyskaliśmy również dostęp do platformy PTLM z materiałami dydaktycznymi i scenariuszami, na której jest możliwość wymiany pomysłów między nauczycielami z całej Europy i utrzymanie nawiązanych kontaktów międzynarodowych.

Treści obu szkoleń są powiązane z potrzebami szkoły w zakresie Europejskiego Planu Rozwoju.



PROJEKT „Smart4Future- mądry start szansą na dobrą przyszłość” prowadzony jest w ZSP nr 2 w Gdańsku w ramach programu Erasmus+ KA1

Czas trwania: 1.09.2019 – 31.08.2020
Grupa docelowa: kadra ZSP nr 2, Gdańsk
Celem projektu jest poznanie i wdrożenie najnowszych, atrakcyjnych dla uczniów i efektywnych metod i narzędzi nauczania języka angielskiego i innych przedmiotów, w tym metodą zintegrowanego nauczania językowo - przedmiotowego, również z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi TIK - urządzeń mobilnych, platform edukacyjnych, opracowanie nowoczesnych materiałów dydaktycznych, wzrost motywacji i zaangażowania nauczycieli i uczniów w projekty międzynarodowe, a także zmniejszenie wpływu barier środowiskowych na przyszłość dzieci, wyrównanie szans edukacyjnych, a w przyszłości lepszy dostęp do edukacji i pracy w Europie.
2019-1-PL01-KA101-061562
Projekt współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+.




niedziela, 3 listopada 2019

Logo projektu "Europe - Our home" wybrane

Zakończyło się głosowanie na logo do projektu Europe-Our Home. Przez 2 tygodnie społeczność szkolna z krajów partnerskich projektu mogła wybierać w e-głosowaniu prace, które jej zdaniem najlepiej obrazują tematykę projektu.
Do wyboryu było 5 prac.



W głosowaniu udział wzięło 669 osób - uczniów,  rodziców i nauczyceli z 5  szkół partnerskich z Czech, Włoch, Hiszpanii, Litwy i Polski.
Każdy mógł zagłosować na 2 z 5 wykonanych przez uczniów prac.  2 prace z najwyższą liczbę głosów otrzymały  kolejno 2 punkty  i 1 punkt. 




Najwięcej punktów uzyskała  praca nr 5 wykonana przez Lucie - uczennicę ze szkoły Kravaře (Republika Czeska).

Gratulujemy!





środa, 30 października 2019

Wyniki rekrutacji na wyjazd w ramach projektu Erasmus+


Znamy już nazwiska uczniów, którzy będą reprezentować naszą szkołę podczas wyjazdów do Republiki Czeskiej i Hiszpanii w ramach międzynarodowego projektu Erasmus+ Partnerstwa Strategiczne Europe-our home

W dniu 21.10.2019 zespół ds. rekrutacji dokonał analizy i oceny zgłoszonych do udziału w projekcie kandydatów z kryteriami wyznaczonymi w rozdziale II, pkt 5 a-i Regulaminu rekrutacji i uczestnictwa. W rekrutacji nie był brany pod uwagę pkt 5j zawarty w w rozdziale II. Kandydat mógł uzyskać maksymalnie 27 punktów, po 3 za każde z wymienionych w regulaminie kryterium.
Do konkursu zgłoszono 34 kandydatury. Ze względu na dużą ilość zgłoszeń koordynator projektu wystąpił do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o rozszerzenie rekrutacji o kolejną planowaną wymianę. Komisja rekrutacyjna rozpatrzyła wniosek pozytywnie.
Wyniki rekrutacji:

Lista główna:


Wymiana krótkoterminowa nr 1 - mobilność do Republiki Czeskiej

1-7.12.2019 r.


Hanna Domagała 27 pkt
Emilia Kozłowska 27 pkt
Mikołaj Pieńkowski 27 pkt
Krzysztof Krawczyk 26 pkt


Wymiana krótkoterminowa nr 2 – mobilność do Hiszpanii

planowany termin październik 2020 r.


Barbara Barczewska 27 pkt
Kacper Kubisiak 27 pkt
Igor Lewiński 27 pkt
Zuzanna Połomska 26 pkt

Lista rezerwowa:

Agnieszka Rogowska 25 pkt
Natalia Gibalska 25 pkt
Szymon Kempiński 23 pkt
Adam Krupiński 22 pkt


Zwycięzcom gratulujemy!





                                      Przekazanie informacji o wynikach rekrutacji.


W przypadku rezygnacji kandydata z udziału w projekcie mają zastosowanie zapisy Regulaminu rekrutacji i uczestnictwa w projekcie Erasmus+ realizowanym w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Gdańsku w terminie 01.09.2019-31.08.2021, roz. II pkt  10. Aplikacje kandydatów z listy rezerwowej wezmą udział w rekrutacji do kolejnych planowanych w ramach projektu mobilności w roku szkolnym 2020/2021.




wtorek, 15 października 2019

Rekrutacja uczestników mobilności zagranicznej Eramsus+

Rozpoczynamy rekrutację na pierwszy z 4 wyjazdów zagranicznych, zaplanowanych w ramach projektu Erasmus+ "Europe -our home" . W każdym z wyjazdów uczestniczyć może 4 uczniów. 
Projekt skierowany jest do uczniów klas V-VIII Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Gdańsku i trwa 2 lata, dlatego do rekrutacji zachęcamy uczniów klas V-VII.
Wyjazd zaplanowany jest  w dniach 1-7 grudnia 2019 (Republika Czeska/Kravare).
Językiem roboczym projektu jest język angielski.
Wszystkich zainteresowanych prosimy o zapoznanie się ze szczegółowym regulaminem rekrutacji znajdującym się poniżej, a następnie wypełnienie dokumentacji opublikowanej na naszym facebook-u i dostarczenie jej do koordynatorów projektu, pani Doroty Tomaszewskiej lub pani Anny Eisler w nieprzekraczalnym terminie do dnia 21.10.2019 r. do godziny 12.00.





Zestaw zgód i oświadczeń dostępny na :






Udział w wyjazdach został sfinansowany w ramach środków otrzymanych na realizację projektu Erasmus+ KA2 Edukacja Szkolna Współpraca Szkół/ Partnerswa Strategiczne.


poniedziałek, 14 października 2019

Logo projektu "Smart kids of digital world" wybrane!

Przez cały poprzedni tydzień trwało głosowanie na logo projektu "Smart kids of digital world".
W głosowaniu wzięło udział aż 833 osoby- uczniowie, rodzice i nauczyciele z czterech szkół partnerskich z Malty, Turcji, Hiszpanii i Polski.
Zwyciężyła praca naszej uczennicy Zuzi z kl. II.




Każdy z głosujących mógł oddać swój głos na dwie spośród czterech prac, które najlepiej jego zdaniem obrazowały tematykę projektu. Każda z prac przygotowana została przez ucznia z innej szkoły.






W związku z tym, że w każdym kraju mogła głosować dowolna liczba osób, po zakończeniu głosowania wybrano tam dwie prace, które otrzymały najwięcej głosów i przyznano im po 1 punkcie.
Po podsumowaniu punktów dla poszczególnych prac we wszystkich głosujących krajach wyłoniono zwycięską  pracę.





Dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom za oddanie swojego głosu.


środa, 14 sierpnia 2019

Rozpoczynamy nowe projekty Erasmus+

W wyniku współpracy naszej kadry z partnerami z Chorwacji, Republiki Czeskiej, Litwy, Hiszpanii, Włoch, Malty i Turcji powstały projekty, które zostały zaakceptowane przez Agencję Narodową Programu Erasmus+ i uzyskały dofinansowanie na realizację.
Dlatego od września w naszej nowej:) szkole rozpoczynamy realizację 3 projektów. Każdy projekt skierowany jest do innej grupy docelowej. Dwa pierwsze projekty są to projekty współpracy szkół w zakresie Partnerstw Strategicznych Edukacji Szkolnej, trzeci projekt realizowany jest w ramach akcji 1 czyli Mobilność kadry edukacji szkolnej i ma na celu rozwój kompetencji zawodowych kadry i dalszy rozwój współpracy międzynarodowej.
Poniżej krótki opis tego, czym będziemy się zajmować:)

Erasmus+ Partnerstwa Strategiczne Współpraca Szkół

PROJEKT „SMART KIDS OF DIGITAL WORLDdla uczniów z grupy wiekowej 6-10 lat
Czas trwania: 1.09.2019-31.08.2021
Koordynator projektu: ZEKİ ALTINDAĞ Primary School, Konya, Turcja
Szkoły partnerskie: ZSP nr 2, Gdańsk, Polska, CEIP Mata Linares San Vicente de la Barquera, Hiszpania , St.Francis School Cospicua, Cospicua, Malta

Celem projektu jest podniesienie jakości edukacji w zakresie bezpiecznego, odpowiedzialnego korzystania z internetu i zapobiegania problemom uzależnienia od technologii wśród dzieci poprzez budowanie wartości solidarności społecznej, aktywnego obywatelstwa, wspieranie rozwoju psychicznego, fizycznego, społeczno-emocjonalnego uczniów wszystkich szkół biorących udział w projekcie, rozwijanie i wzmacnianie wartości uniwersalnych: miłości, szacunku, przyjaźni, cierpliwości, samokontroli.
2019-1-TR01-KA229-074025_ 2

PROJEKT „EUROPE – OUR HOME dla uczniów z grupy wiekowej 11-14 lat
Czas trwania: 1.09.2019-31.08.2021
Koordynator projektu: Zakladni skola Kravare, prispevkova organizace, Kravaře, Czechy
Szkoły partnerskie: Istituto Comprensivo "Egnazio Danti" , Alatri, Włochy, Prienu ,,Azuolo" progimnazija, Prienai, Litwa, ZSP 2, Gdańsk, Polska, C.R.A. Sierra de Alcaraz , Robledo, Hiszpania

Celem projektu jest zapewnienie naszym uczniom dostępu do różnych (nietradycyjnych) doświadczeń edukacyjnych i zasobów w zakresie kompleksowej nauki języka obcego ( w tym metodą CLIL) z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, w kreatywny, oparty na współpracy międzynarodowej sposób, poszerzenie wiedzy o różnych krajach Europy, zrozumienia międzykulturowego, rozwój kompetencji społecznych i obywatelskich, pracy w zespole międzynarodowym, kreatywności oraz przede wszystkim motywowanie do autonomii w pracy i chęci dalszego samodoskonalenia.
2019-1-CZ01-KA229-061171_2


Erasmus+  Mobilność kadry edukacji szkolnej


PROJEKT „Smart4Future- mądry start szansą na dobrą przyszłość”
Czas trwania: 1.09.2019 – 31.08.2020
Grupa docelowa: kadra ZSP nr 2, Gdańsk
Partner projektu: Osnovna skola Nikole Tesle, Chorwacja
Celem projektu jest poznanie i wdrożenie najnowszych, atrakcyjnych dla uczniów i efektywnych metod i narzędzi nauczania języka angielskiego i innych przedmiotów, w tym metodą zintegrowanego nauczania językowo - przedmiotowego, również z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi TIK - urządzeń mobilnych, platform edukacyjnych, opracowanie nowoczesnych materiałów dydaktycznych, wzrost motywacji i zaangażowania nauczycieli i uczniów w projekty międzynarodowe, a także zmniejszenie wpływu barier środowiskowych na przyszłość dzieci, wyrównanie szans edukacyjnych, a w przyszłości lepszy dostęp do edukacji i pracy w Europie.
2019-1-PL01-KA101-061562