piątek, 7 grudnia 2018

E-ocenianie w akcji czyli e-sprawdziany z Plickers i Socrative


Mimo, iż nasza szkoła jest już w „poważnym wieku”, bo we wrześniu rozpoczął się jej 38 rok szkolny, to czasy analogowych dzienników, papierowych książek, zeszytów ćwiczeń  i sprawdzianów chyba dobiegają końca. Ich miejsce zajmują aplikacje do nauki, e-podręczniki, które wspierają proces uczenia się i uprzyjemniają naukę, czy też platforma z e-dziennikiem.


Dobrze znane i lubiane przez naszych uczniów są już takie aplikacje jak Kahoot, czy strony Quizlet i LearningApps, które na stałe wykorzystywane są na wielu przedmiotachKorzystamy również ze strony Insta.Ling do nauki słówek, głównie na językach obcych.
Krótką informację na temat aplikacji w naszej szkole można znaleźć TUTAJ

Tym razem, już od listopada, na lekcjach muzyki, przyrody, biologii, języka angielskiego i zajęciach komputerowych testujemy nowe, najczęściej bezpłatne narzędzia do utrwalania i sprawdzenia wiedzy uczniów, łączące nowoczesne technologie i ducha rywalizacji uczniów - Plickers i Socrative.




Uczniowie podczas zajęć rozwiązują e-testy, quizy, biorą udział w konkursach dla drużyn (Kahoot, Socrative- Space race), tzw. quizach na wejściu zamiast tradycyjnych papierowych kartkówek (można przekonać się jaką wiedzę mają uczestnicy na początku zajęć lub anonimowo pytać o opinię).



Z opinii uczniów wynika, że lekcje z wykorzystaniem aplikacji są dla nich bardziej bardziej dynamiczne i atrakcyjne , a przez to również bardziej efektywne. 
Żaden z Was nie ma czasu na nudę lub chęci na chwilę drzemki na lekcji.
Zdjęcia z niektórych lekcji w klasach IV-VIII znajdziecie  TUTAJ


poniedziałek, 22 października 2018

Kolejne relacje z międzynarodowych wyjazdów uczniów w ramach projektu Erasmus+. Tym razem Łotwa!


Jak wspominaliśmy w poprzednim wpisie, uczniowie naszej szkoły, którzy uczestniczyli w miedzynarodowych wymianach w ramach projektu Erasmus+ KA2 "Don't forget what really matters" dzielili się z Wami swoimi wrażeniami  podczas wspólnych  spotkań. Aby wszyscy mogli zapoznać się z informacjami na ten temat, postanowili opublikować swoje wspomnienia tutaj.
Dzisiaj kolejna publikacja dotycząca wyjazdu do szkoły w Tirzas/Łotwa, który odbył się e wrześniu 2018.
Autorami prac są Adam i Artur  z kl.VIa oraz  Stefan z kl. VII c, którzy uczestniczyli w wymianie.



Autor: Artur Krzemiński, kl. VIa






Wymiana na Łotwę
Od 23.09 do 29.09 byłem z Adamem i Arturem na Łotwie.
Byliśmy tam przez 6 dni. Oprócz nas byli Grecy i Włoszki. Spaliśmy w hotelu w Gulbene Posiłki były podobne do naszych. Byliśmy w różnych miejscach głównie poza Gulbene. Zwiedzaliśmy ich szkołę, która była mała, położona na wsi, obok małego jeziorka. Zostaliśmy tam powitani kartkami z przywitaniem, imieniem i flagą kraju. Codziennie przyjeżdżaliśmy tam. Mają tam małe klasy liczące po kilka osób. System nauczania mają też inny niż u nas, ponieważ mają dziewięć klas podstawówki i trzy klasy liceum. Byliśmy również w innych miejscach jak park przygód w, którym zjeżdżaliśmy na tyrolce i rozwiązywaliśmy zagadkę terenową; Manufakturze cukierków w, której robiliśmy cukierki; Miejscu prawie jak nasz pałac młodzieży, w którym były gry i zabawy.
Ten wyjazd był dla mnie wielkim przeżyciem przez to, że pierwszy raz byłem zagranicą, leciałem samolotem i spotkałem wiele nowych ludzi. Była to niesamowita wyprawa na, którą chciałbym się wybrać ponownie. Większych problemów nie było przeszkadzała czasami nieznajomość języka. Całość oceniam bardzo dobrze.

Autor recenzji: Stefan Wróbel, kl. VII c


Projekt współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+ 

niedziela, 14 października 2018

Wymiana międzynarodowa w ramach projektu "Don't forget what really matters"- publikacje uczniowskie

Uczniowie naszej szkoły, którzy uczestniczyli w miedzynarodowych wymianach w ramach projektu Erasmus+ KA2 "Don't forget what really matters" dzielili się z Wami swoimi wrażeniami  podczas wspólnych  spotkań. Aby wszyscy mogli zapoznać się z informacjami na ten temat, postanowili opublikować swoje wspomnienia tutaj.
Dzisiaj publikacja dotycząca wyjazdu do szkoły w Tirnavos/Grecja, który odbył się w maju 2018.
Autorkami prac są Aldona  z kl.VIa i Mila  z kl. VII c, które uczestniczyły w wymianie.

Reprezentacja szkoły SP42 w projekcie Erasmus+ w Grecji

W zeszłym roku szkolnym nasza szkoła uczestniczyła w projekcie wymian międzynarodowych Erasmus+, który pozwala uczniom poznać kultury innych krajów. W ramach tego projektu reprezentacja naszej szkoły: Mila , Zuzanna  i ja, a także nauczycielki: pani Joanna Wasilewska i pani Małgorzata Rzodkiewicz poleciała do Grecji na 5 dni (od 13 do 18 maja). Oprócz nas z Polski, w projekcie uczestniczyły również reprezentacje z Grecji, Hiszpanii, Włoch i Łotwy. 

Podróż minęła bardzo szybko (ja przez cały lot samolotem spałam :) ). Pogoda w Grecji była świetna, słońce grzało mocno. Po przylocie do Aten musiałyśmy czekać na osoby z Hiszpanii, Włoch i Łotwy. Wszyscy oprócz gospodarzy - Greków mieszkaliśmy w hotelu w mieście Larisa (4 godziny autokarem od Aten).

Wizyta była bardzo bogata w atrakcje. Pierwszego dnia poszliśmy do szkoły naszych gospodarzy Greków w miasteczku Tirnavos, obok Larisy, którzy w strojach ludowych przedstawili nam tańce narodowe i zaśpiewali kilka piosenek (niewiele zrozumieliśmy - piosenki były śpiewane oczywiście po Grecku). Ponieważ tematem wizyty była między innymi tematyka uchodźców i różnych kultur, więc drugiego dnia (we wtorek) oglądaliśmy przedstawienie o uchodźcy - po angielsku. Zwiedziliśmy też ratusz w Tirnavos. W środę byliśmy w klasztorze w Meteorach (pięknych górach skalistych) i w miejscu które bardzo polubiłam czyli w muzeum natury. Według planu wizyty mieliśmy również odwiedzić prawdziwy obóz uchodźców, ale okazało się, że nie można do niego wejść z nieznanych nam powodów. 

W czwartek przeżyliśmy według mnie najlepszą przygodę ponieważ pojechaliśmy w góry i wyjechaliśmy na ok. 1800 m. nad poziomem morza! W górach jedliśmy obiad w stołówce żołnierzy. Widoki z góry były naprawdę piękne i nie chciałam z tamtąd wracać do hotelu.

W trakcie naszego pobytu wieczorami zwiedzialiśmy miasto Larisę. Zobaczyliśmy ruiny jednego z największych amfiteatrów w Grecji, zwiedziliśmy też bardzo stare ruiny miasta i widzieliśmy ruiny bazyliki św. Achilliosa. Z innymi dziećmi czas spędzaliśmy na spacerach na miasto, na wycieczkach i rozmawiając. 

Komunikacja z dziećmi z innych krajów była łatwiejsza niż się spodziewałam przed wyjazdem. Mieliśmy tylko problemy ze zrozumieniem się z grupą z Włoch. Podczas tego wyjazdu poznałam dużo innych osób z innych krajów i innych kultur. Wyjazd był bardzo ciekawy i wiele mi dał. Ja na pewno wrócę do Grecji a wszystkich zachęcam do udziału w takich projektach jak „Erasmus+”

autor: Aldona Borówka z klasy VI a











autor filmu: Mila Grabowska z klasy VII c



Projekt współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+ 

Świętujemy z Europą 100 rocznicę odzyskania niepodległości


Rok 1918 był rokiem odzyskania niepodległości nie tylko przez Polskę, ale i wiele innych państw europejskich , m.in. Austrię, Estonię, Litwę, Łotwę, Estonię, Finlandię, Węgry oraz ówczesną Czechosłowację i Jugosławię.Spośród współpracujących z nami szkół europejskich dwie tak jak my, celebrują w tym roku 100 rocznicę odzyskania niepodległości. Możemy więc świętować wspólnie.W ramach świętowania mają miejsce projekty edukacyjne, wydarzenia oraz prowadzone są ciekawe lekcje i warsztaty.










Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Łotwę podczas wyjazdu do Tirzas pamatskola odbywającego się w ramach projektu Erasmus+ KA2 „Don’t forget what really matters” w dniach 23-29.09.2018r.







Na zdjęciu uczniowie z Włoch, Grecji i Polski prezentują swoje prace przygotowane z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości.












Nasi nauczyciele obserwujący dobre praktyki w  Základní škola a mateřská škola Ostrava-Zábřeh, Kosmonautů 15 w ramach projektu Erasmus+KA1 „Use it or lose it-Future lab” mieli możliwość obserwacji pracy nad projektem edukacyjnym dotyczącym niepodległości Czech




Projekt współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+ 

Nauczyciele SP42 obserwowali pracę szkoły w Ostravie


W dniach 8-12 października czwórka nauczycieli naszej szkoły uczestniczyła w obserwacji pracy szkoły, tzw. job shadowing w ramach trwającego w szkole projektu „Use it or lose it -future lab” -Erasmus+ KA1.
Gospodarzem tym razem była Základní škola a mateřská škola, Kosmonautů 15, będąca liderem innowacji edukacyjnych w Ostravie.
Nauczyciele obserwowali zajęcia z wykorzystaniem gier lub opartych na grach oraz metody przygotowania i wykorzystania narzędzi cyfrowych do mierzenia postępów edukacyjnych na różnych przedmiotach. Metodyka ta wykorzystywana jest nie tylko do prowadzenia zajęć, ale również do pracy przy projektach oraz wydarzeniach szkolnych.



Nasza kadra wzięła także aktywny udział w Dniach Erasmus+ organizowanych przez Agencję Narodową Czech. Na terenie szkoły miały miejsce liczne aktywności, podczas których zapoznano społeczność szkolną z kulturą i tradycją Polski, Gdańska i naszą szkołą, a także zaprezentowano rezultaty prowadzonych projektów międzynarodowych.





Nasi nauczyciele mieli możliwość pokazania w praktyce wypracowanych w ramach tych projektów metod pracy z wykorzystaniem gier. Uczniowie czescy z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w quizach i zabawach przygotowanych na tą okazję.



Nawiązana współpraca zaowocowała podjęciem decyzji o rozpoczęciu pracy nad wspólnym projektem.






Udział w szkoleniu został sfinansowany w ramach środków otrzymanych na realizację projektu Erasmus+ KA1 Edukacja Szkolna Mobilność Kadry Edukacji Szkolnej

piątek, 5 października 2018

      Rekrutacja uczniów na wyjazdy zagraniczne
      w ramach projektu Erasmus+

Rozpoczynamy rekrutację dla uczniów klas V i VI Szkoły Podstawowej nr 42 w Gdańsku na wyjazdy zagraniczne do szkół partnerskich. W każdym z wyjazdów uczestniczyć może 3 uczniów. Wszystkich zainteresowanych prosimy o zapoznanie się ze szczegółowym regulaminem rekrutacji znajdującym się w zakładce Erasmus+ na stronie internetowej szkoły, wypełnienie załączonej dokumentacji i dostarczenie jej do koordynatorów projektu, pani Doroty Tomaszewskiej lub pani Anny Eisler do dnia 16.02.2018 r.
W ramach realizacji projektu przewiduje się dwa wyjazdy do szkół partnerskich - na Łotwę i do Grecji, a także wizytę partnerów zagranicznych w Szkole Podstawowej nr 42 w Gdańsku
Językiem roboczym projektu jest język angielski.
Udział w wyjazdach został sfinansowany w ramach środków otrzymanych na realizację projektu Erasmus+ KA2 Edukacja Szkolna Współpraca Szkół/ Partnerswa Strategiczne.


poniedziałek, 21 maja 2018

Polish pupils from 5 the   grade tried to figureout what will happened to our main characters(Ali'S&Juliet's story )after the films ended.They made the characters out of the plasticine,after that they made a series of photos and put them togehter as a special movie.They worked really hard to achive that but they finally succeed!Not everything went as it was planed but it was their first try:)
See it for yourself….


czwartek, 17 maja 2018

Poznajemy e-ocenianie


Dwoje pracowników naszej szkoły uczestniczyło w kolejnym już szkoleniu organizowanym przez Euneos, dotyczącym wykorzystania nowoczesnych technologii w pracy nauczyciela „eAssessment: Assessment of/for learning with digital tools”.

Spotkanie odbywało się w Madeira Interactive Technologies Institute (M-ITI) działającym przy Uniwersytecie na Maderze i było częścią programu Erasmus + KA1 Mobilność Kadry Edukacji Szkoły, w ramach którego nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 42 w Gdańsku poszerzają swoje kompetencje w zakresie wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych w codziennej praktyce zawodowej.
Tym razem nasi pedagodzy szkolili się w zakresie e-oceniania.



Uczestniczący w szkoleniu nauczyciele z 11 krajów europejskich mieli możliwość zapoznania się z narzędziami do konstruowania interaktywnych form sprawdzania efektywności nauczania i uczenia się, narzędzi oceniania i motywowania.
Kursanci zapoznali się z praktycznymi podstawami działania m.in. platformy Moodle i TAO służącymi do budowania systemów e-oceniania, narzędziami do szybkiego sprawdzenia efektów jak np. Plickers, Menti, interaktywnymi narzędziami podnoszącymi atrakcyjność nauki, takimi jak LearningApps, H5P, Quizzez, Socreative i wreszcie interaktywnymi narzędziami do motywowania uczniów w OpenBadges, Badgr, MozillaBackpack oraz WordPress.
Po części teoretycznej i wykonaniu zadań przyszedł czas na kolejny etap.
Dzięki uprzejmości kadry miejscowej szkoły Escola Basica e Secundaria Dr. Angelo Augusto da Silva w Funchal mieliśmy możliwość wspólnego sprawdzenia jak poznane aplikacje i programy zadziałają w praktyce.



Miejsce szkolenia - M-ITI, stworzyło możliwość obserwacji pracy rezydujących tu młodych talentów z wielu uczelni europejskich współpracujących z różnymi instytucjami na rzecz rozwoju przemysłu w zakresie technologii interaktywnych.



Ponieważ szkolenie dotyczyło wykorzystania nowoczesnych technologii w codziennej praktyce zawodowej nauczycieli, podczas jego trwania nasze nauczycielki miały możliwość nie tylko zaprezentowania wypracowanych w SP42 rozwiązań w zakresie nowoczesnych technologii, ale i promocji rezultatów prowadzonych projektów międzynarodowych Erasmus+.


Jak zawsze podczas takich spotkań, poznanie sposobów funkcjonowania szkół z innych krajów w zakresie wykorzystania technologii było bardzo cennym, rozwijającym doświadczeniem. Liczne dyskusje po raz kolejny dały możliwość poszerzenia kompetencji zawodowych nauczycieli uczestniczących w szkoleniu. Wiele rozwiązań poznanych na szkoleniu jest już wprowadzane do naszej praktyki szkolnej.
Nawiązane znajomości zaowocowały nawiązaniem współpracy międzynarodowej.

Udział w szkoleniu został sfinansowany w ramach środków otrzymanych na realizację projektu Erasmus+ KA1 Edukacja Szkolna Mobilność Kadry Edukacji Szkolnej

środa, 4 kwietnia 2018

Zapraszamy do śledzenia naszego międzynarodowego bloga projektowego.
Na blogu wszystkie biorące w projekcie szkoły zamieszczają informacje o tym, co ciekawego się u nich dzieje czyli można dowiedzieć się,  co aktualnie porabiamy w projekcie:)

Link :
https://ourschoolproject.blogspot.com.es/

niedziela, 11 marca 2018

Znamy już nazwiska uczniów, którzy będą reprezentować naszą szkołę podczas wyjazdów do Grecji i na Łotwę w ramach międzynarodowego projektu Erasmus+ Partnerstwa Strategiczne „Don’t forget what really matters”


     W dniu 07.03.2018r. zostały ogłoszone wyniki rekrutacji do udziału w mobilnościach zagranicznych w ramach projektu Erasmus+. 
Komisja dokonała analizy  i oceny wniosków zgłoszonych  do udziału w projekcie kandydatów z kryteriami wyznaczonymi w pkt II Regulamin projektu ERASMUS+  Partnerstwa Strategiczne oraz wyjazdów uczniów – mobilności. 
Kandydat mógł uzyskać maksymalnie 18 punktów, po 3 za każde z wymienionych w  pkt 5 c-h  kryterium. 

Wyniki rekrutacji:
  
Mila Grabowska kl. VIC  18 pkt
Aldona Borówka kl. VA  17 pkt
Zuzanna Połomska kl. VB 17 pkt

Adam Krupiński kl. VA 16 pkt
Stefan Wróbel kl. VIC 16 pkt
Artur Krzemiński kl. VA  13 pkt

Na zdjęciu oficjalne przekazanie informacji zwycięzcom.

poniedziałek, 1 stycznia 2018

Pracownicy SP 42 współprowadzącymi spotkanie Erasmus+ dla nauczycieli z gdańskich szkół

Nauczyciele naszej szkoły, panie Dorota Tomaszewska i Anna Eisler wraz z panią Karoliną Weiner i panem Jarosławem Sikorskim ze Stowarzyszenia Morena, poprowadzili szkolenie dla kadry szkół podstawowych z Gdańska oraz miejscowości sąsiadujących, dotyczące realizacji międzynarodowych projektów Erasmus+.
Projekty takie stwarzają szansę na rozwijanie kompetencji uczenia się nie tylko uczniów, ale i nauczycieli. Dodatkowo wzbogacają tradycyjne treści kształcenia, wiedzę i motywację uczniów, dlatego cieszą się dużą popularnością.

W pierwszej części pracownicy Stowarzyszenia Morena zaprezentowali teoretyczne zagadnienia dotyczące rodzajów i etapów projektów realizowanych w szkołach podstawowych.

Druga część szkolenia prowadzona przez nasze nauczycielki, poświęcona była praktycznym aspektom wnioskowania, metodom realizacji tego typu przedsięwzięć oraz promocji dobrych praktyk. Pokazane zostały wypracowane na podstawie trzech prowadzonych w szkole międzynarodowych projektów Erasmus+ rezultaty oraz propozycje ich wykorzystania w innych placówkach.




Duże zainteresowanie tematem potwierdziły nie tylko aktywny udział uczestników w tej części szkolenia, ale i sesja pytań i odpowiedzi przeprowadzona na jego zakończenie.





Mamy nadzieję, że dobre praktyki w naszej szkole zainspirują uczestników do szukania nowych wyzwań, rozwiązań metodycznych, które nauczyciele uczestniczących w szkoleniu placówek będą mogli wykorzystać w swojej pracy.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywny udział.

Logo projektu Erasmus+ "Don't forget what really matters" wybrane!

Po wielu etapach działań w ostatnim - międzynarodowym etapie konkursu, spośród prac uczniów z Hiszpanii, Grecji, Łotwy, Włoch i Polski,  zostało wybrane logo dla naszego projektu.
W głosowaniu przeprowadzonym na blogu projektu większością głosów wygrała praca Ivana- ucznia ze szkoły w La Rapita (Hiszpania).

"Praca przedstawia pomarańczę, wypełnioną mnóstwem pojedynczych kolorów i kształtów, które dopiero połączone,  tworzą dzieło. Podobnie z różnicami między ludźmi - zróżnicowanie  i szacunek dla różnic powoduje, że świat staje się ciekawym miejscem. Oprócz tego, pomarańcza jest też symbolem natury -środowiska naturalnego" - powiedział autor projektu, Ivan.
Wybrane logo znakomicie obrazuje cele projektu założone przez autorów czyli 
budowanie postawy akceptacji i chęci dla włączania osób z różnych środowisk kulturowych, w tym imigrantów i uchodźców oraz rozwijanie postawy prośrodowiskowej.
Chcemy, aby nasi uczniowie mogli szanować inne perspektywy, inne kultury, mniejszości oraz byli świadomymi i aktywnymi obywatelami Europy dbającymi o jej środowisko.


Brawo Ivan!