niedziela, 29 października 2017

II ETAP KONKURSU NA LOGO MIĘDZYNARODOWEGO PROJEKTU ERASMUS+ "DON'T FORGET WHAT REALLY MATTERS!"


W październiku ogłoszony został konkurs na logo projektu. Do koordynatorów projektu, wpłynęło wiele prac, z których zgodnie z regulaminem wybrano 5 najlepszych. W drugim etapie to uczniowie zdecydują, która praca zostanie wysłana na konkurs międzynarodowy  czyli III i  ostatni etap konkursu. Już dziś kliknij na poniższy link i oddaj swój głos!



Rozpoczynamy międzynarodowy projekt Erasmus+
Don’t forget what really matters!”


Z wielką radością informujemy, że w wyniku współpracy naszych nauczycieli z kadrą z Włoch, Hiszpanii, Grecji i Łotwy powstał projekt, który został zaakceptowany do realizacji przez Agencję Narodową programu Erasmus+ w Hiszpanii.

Zaplanowany na lata 2017-2019 projekt o nazwie „Don’t forget what really matters!” ma na celu rozwijanie świadomości uczniów w zakresie dyskryminacji i kwestii związanych z ochroną środowiska, w tym: promowanie niedyskryminacyjnych nawyków w codziennym życiu uczniów oraz krytycznego myślenia wobec stereotypów, budowanie postawy akceptacji i chęci dla włączania osób z różnych środowisk kulturowych, w tym imigrantów i uchodźców, zwiększenie umiejętności uczniów w zakresie współpracy synergistycznej między różnymi krajami i kulturami, rozwój umiejętności językowych, rozwijanie świadomości i wiedzy o innych kulturach, językach, religiach, tradycji i zwyczajach każdej z 6 szkół partnerskich oraz rozwijanie postawy prośrodowiskowej.
Chcemy, aby nasi uczniowie mogli szanować inne perspektywy, inne kultury, mniejszości, mieć prawdziwy kontakt z dziećmi i wspólnotami z innych krajów, byli świadomymi i aktywnymi obywatelami Europy dbającymi o jej środowisko.Projekt otrzymał dofinansowanie z Narodowej Agencji Programu Erasmus+ w ramach Akcji 2 czyli Partnerstwa Strategiczne – współpraca szkół w sektorze Edukacja Szkolna. Szkolnymi koordynatorami projektu są pani Anna Eisler i Dorota Tomaszewska.

Zachęcamy  do śledzenia na bieżąco informacji dotyczących projektów w sekcji Szkolne strony, zakładka Erasmus+ .



sobota, 13 maja 2017

Uczymy się dalej

Narodowa Agencja Programu Erasmus+ ogłosiła wyniki konkursu w ramach akcji 1 – Mobilność kadry edukacji szkolnej.
Po raz kolejny nasz wniosek został zaakceptowany i szkoła otrzymała grant na realizację projektu.
Dzięki przyznanym funduszom tym  razem nauczyciele SP42 będą rozwijać swoje kompetencje w zakresie e-oceniania, nauczania opartego na grach i grywalizacji. To najnowsze trendy  w edukacji, których wdrożenie  sprawia, że nauka staje się przyjemniejsza i bardziej efektywna.
Powodzenia!

poniedziałek, 27 marca 2017

Coraz bardziej cyfrowa szkoła - Dzień Otwarty SP42 - 2017

Kolejny "dzień otwarty", a znowu inny niż wszystkie poprzednie.
Jak zawsze można było zwiedzić szkołę, poznać uczniów oraz pracującą tu uśmiechniętą i życzliwą kadrę,  zapoznać się z ciekawą ofertą odbywających się tu zajęć.
Nie tylko uczniowie i  absolwenci, ale także  rodzice i nauczyciele mieli możliwość zmierzenia swoich sił w różnych konkurencjach i quizach dotyczących nie tylko wiedzy z różnych dziedzin nauki, ale także wiedzy o szkole i jej historii wykorzystując do tego tablety i smartfony. W czasie zabawy każdy mógł się także dowiedzieć i nauczyć czegoś nowego.
Zabawa była przednia, a i emocji co niemiara.
Quizy i zabawy przygotowane były przez uczniów klas IV-VI .
Zarówno na uczestników zabaw jak i na zwycięzców czekały słodkie nagrody przygotowane przez Radę Rodziców działającą przy szkole.



Absolwenci szkoły w quizie o jej historii. Brawo Ola i Ala!

W czasie dnia otwartego odbył się również pierwszy etap corocznego konkursu na eko-sztukę. Tym razem konkurs przebiegał pod znakiem nowoczesnych technologii.
Goście, uczniowie i ich rodzice mogli zagłosować na najbardziej ekologicznego Robota wykonanego przez uczniów  klas IV-VI.
W czasie głosowania wyświetlane były  również  filmy i reportaże przygotowane przez uczniów w różnych aplikacjach do tworzenia i edytowania filmów, prezentujące proces powstawania Robota oraz przekonujące, że ekologiczna postawa może pozytywnie wpłynąć na środowisko a równocześnie być dobrą zabawą.

Drugi etap rozstrzygnięty zostanie w formie elektronicznej. Masz szansę zostać jurorem!
Kliknij na poniższy link i oddaj swój głos na najlepszą Twoim zdaniem ekologiczną rzeźbę z surowców wtórnych. Powodzenia!

niedziela, 12 lutego 2017

Pierwsze zajęcia z tabletami ruszyły!

W naszej szkole od kilku tygodni trwają pierwsze testowe zajęcia z wykorzystaniem szkolnych tabletów i dostępnych dla nich aplikacji, taki jak Quizlet, Kahoot, Learning apps, Lensoo Create czy też KineMaster oraz Videoshow.
Uczniowie klas V-VI oraz nauczyciele różnych przedmiotów testują wykorzystanie urządzeń do kreatywnej nauki połączonej z zabawą. Uczymy się od siebie nawzajem:)
Testowanie ma miejsce zarówno na lekcjach jak i zajęciach dodatkowych.
Na 14 lutego (Walentynki) planujemy akcję edukacyjną "Zakochani w tabletach". 
Będzie to wymagało od uczniów klas IV-VI działania nazywanego BYOD (Bring Your Own Device).
Przygotujcie się :)



 Na zdjęciu uczniowie klasy Vb w pracy nad szkolnym projektem.

sobota, 11 lutego 2017

Digital Turn: How to make your school more digital - kolejne szkolenie za nami

W dniach od 15-21.01.2017 grupa 3 nauczycieli naszej szkoły– nauczyciel muzyki, przyrody i języka angielskiego, wzięła udział w szkoleniu "Digital Turn: How to make your school more digital" organizowanym przez firmę Euneos w Hiszpanii. Wyjazd ten był kolejną częścią programu Erasmus + KA1 Mobilność Kadry Edukacji Szkoły, w ramach którego nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 42 w Gdańsku poszerzają swoje kompetencje w zakresie wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych w swojej codziennej praktyce zawodowej.
Głównym celem zajęć była nauka narzędzi i metod ułatwiających wdrożenie wykorzystania nowoczesnych technologii oraz pracę w cyfrowej szkole. Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie cyfryzacji szkół. Sporą wartość ma także fakt, że zajęcia dawały uczestnikom możliwość zapoznawania się z najnowocześniejszą technologią już używaną w praktyce w procesie dydaktycznym.

W szkoleniu wzięło udział 33 nauczycieli z 11 krajów europejskich.

Poznanie sposobów funkcjonowania szkół z innych krajów w zakresie wykorzystania technologii było bardzo cennym, rozwijającym doświadczeniem. Liczne dyskusje dały możliwość poszerzenia kompetencji zawodowych nauczycieli uczestniczących w szkoleniu. Wiele rozwiązań poznanych na szkoleniu jest już wprowadzane do praktyki szkolnej. Nawiązane znajomości zaowocowały nawiązaniem współpracy międzynarodowej.

Trwają prace nad wspólnym projektem. Będzie to sposobność do wymiany dobrych praktyk, metod i form nauczania, oraz do nawiązywaniu  dialogu kulturowego pomiędzy państwami.
Trzymajcie kciuki!


Udział w szkoleniu został sfinansowany w ramach środków otrzymanych na realizację projektu Erasmus+ KA1 Edukacja Szkolna Mobilność Kadry Edukacji Szkolnej



sobota, 4 lutego 2017

Zakochani w tabletach

Na 14 lutego (Walentynki) planujemy akcję edukacyjną "Zakochani w tabletach". Będzie to wymagało od uczniów klas IV-VI działania nazywanego BYOD. Przygotujcie się :)